تور ارمنستان

اگر قصد دارید برای تعطیلات به ارمنستان سفر کنید، شاید بخواهید کمی در مورد دیدنی های مذهبی و جاذبه های گردشگری این کشور بدانید، این کشور قبلا بخشی از جمهوری شوروی بوده است. اگر علت انتخاب شما تاریخ ... بیشتر بدانید
همیشه از تخفیف های ما مطلع باشید.

در خبرنامه آی‌آرتریپ عضو شوید و مهمان پیشنهادهای ویژه و تخفیف های لحظه آخری باشید.

اگر قصد دارید برای تعطیلات به ارمنستان سفر کنید، شاید بخواهید کمی در مورد دیدنی های مذهبی و جاذبه های گردشگری این کشور بدانید، این کشور قبلا بخشی از جمهوری شوروی بوده است. اگر علت انتخاب شما تاریخ و زیبایی های طبیعی این کشور است، پس باید با مکان های گردشگری مهم این کشور آشنا شوید.

صومعه گغارد

صومعه گغارد

اینکه جذاب ترین جاذبه ی گردشگری ارمنستان یک مکان مذهبی است، به دلیل سابقه ی مذهبی این کشور زیاد عجیب نیست. صومعه ی گغارد (گغارت) نمونه ی شگفت انگیزی از مجموعه صومعه های قرون وسطاست که به خاطر صخره ی های سه بعدی اش نظر گردشگران را جلب کرده است. در بالای دره ی ازت، این صومعه ی زیبا در کنار پرتگاه های سنگی قرار گرفته است. زمان بازدید از آن ،در دلتان از افراد هنرمندی که اینجا را طراحی و ساخته اند تشکر خواهید کرد. صومعه ی گغارد با گذشت این همه سال، به خوبی نگهداری شده و هنوز هم جاهای زیادی برای دیدن دارد. این صومعه در قرن چهارم بعد از میلاد با پیشنهاد از سوی سنت گریگور روشنگر ساخته شد ، اما در قرن نهم اعراب به اینجا هجوم آورده و آن را از بین بردند، بعدتر در سال سیزده میلادی دوباره آن را بازسازی کردند. امروزه این مکان به عنوان یک نماد قدیمی از باورهای اهالی ارمنستان در نظر گرفته می شود. تاریخ گذشته این کشور را می توان در اینجا و در تک تک سنگ های آن حس کرد.

زیزرناکابرت یا موزه ی نسل‌کشی ارمنی‌ها

زیزرناکابرت یا موزه ی نسل‌کشی ارمنی‌ها

این بنای یادبود غم انگیز که بر روی تپه ای با نام زیزرناکابرت در ایروان قرار دارد، در سال 1965 ساخته شده است. 50 امین سالگرد این مکان ( 1915-1916) به دلیل بزرگداشت 1.5 میلوم بومی ارمنی است که در حمله ی امپراطوری عثمانی ، قتل عام شدند. این یادبود دارای یک برجک سیمانی است و در کنار آن یک مجسمه ی کوچک دایره ای شکل قرار دارد ، در میان آن نماد «جاودانگی» به منظور یادآوری این حادثه ی تلخ وجود دارد. هر ساله در تاریخ 24 آوریل ، هزاران آمریکایی و گردشگر به صورت دسته دسته به پایتخت ارمنستان می آیند تا به بازمانده های این حادثه ادای احترام کنند. در کنار این بنای یادبود، یک موزه ی کوچک وجود دارد که در آنجا اطلاعات بیشتری در مورد نسل کشی ارامنه پیدا میکنید.

میدان جمهوری

میدان جمهوری

قبلا نام این میدان لنین بود و بخشی از کشور شوروی به حساب می آمد. میدان جمهوری در مرکز ایروان در عصر شوروی ساخته شده و مانند بسیاری از مکان های تاریخی دیگر در آن زمان دارای یک مجسمه ی بزرگ لنین بوده که امروزه آن را برداشته اند. این میدان، زمینی به مساحت 14000 متر مربع است و 7 ساختمان اصلی در اطراف آن قرار داد ، امروزه این میدان به خاطر «فواره های رقصان و آهنگین» خود، مشهور است .یک نرم افزار کامپیوتری رنگ ها و جهت آب را بر اساس ریتم آهنگی که پخش می شود ، تغییر می دهد. در روز یا در شب به دیدن این مکان بیایید، منظره ی روز و شب این میدان با هم متفاوت است! حتما چند ساعتی در اینجا بمانید وگرنه گردش شما کامل نخواهد شد!

صومعه خور ویراپ

صومعه خور ویراپ

این صومعه، احتمالا پر بازدیدترین مکان مقدس در این کشور مذهبی است، صومعه خور ویراپ در 8 کیلومتری جنوب مرز ترکیه در منطقه ی آرارات ارمنستان قرار دارد. پس از اینکه گریگور لاساوریچ توسط شاه تریدیتز سوم ارمنستان دستگیر شد و به زندان افتاد، به مدت 13 سال این صومعه به مکانی زیارتی تبدیل شد. بعدا گریگور ، سنت گریگور و مشاور مذهبی شاه شد و به ترویج دین مسیحیت کمک بسیاری کرد. تلاش وی باعث شد ارمنستان به نخستین کشور با ادعای مسیحیت در دنیا تبدیل شود. ساختمان اصلی این صومعه ، یک کلیسای کوچک است که در سال 642 بعد از میلاد به احترام سنت گریگور، توسط نرسز سوم در خیرات ویراپ ساخته شد. اما بعد از قرن ها ، این صومعه بزرگتر و چندین بار بازسازی شد. مطمئن باشید که دیدن محیط اطراف و منظره ی رشته کوه های آرارات از صومعه ، بسیار لذت بخش است.

گاسگاد

گاسگاد

با یک سفر کوتاه از موزه ی ماتناداران در ایروان به یک جاذبه ی گردشگری هیجان انگیز با نام گاسگاد می رسید که در آنجا زیبایی طبیعت و معماری مدرن با هم ترکیب شده اند. می توانید از گاسگاد یا هزار پله بالا بروید تا به بالای آن برسید و در آنجا پیاده روی کنید، اگر برای شما سخت است می توانید از آسانسور استفاده کنید. محیط گاسگاد شبیه به یک نمایشگاه هنری است. در کنار این منظره ی زیبا ، چشم انداز شگفت انگیز کوه های آرارات قرار دارد. در بالای پله ها، ایروان پایتخت ارمنستان زیر پاهای شما قرار دارد. وقتی به آن بالا رسیدید ، زمان خوبی برای عکس گرفتن است. کافه های گاسگاد را از دست ندهید.

معبد گارنی

معبد گارنی

در 28 کیلومتری جنوب شرقی ایروان، یکی دیگر از جاذبه های ارمنستان، روستا و منطقه ی گارنی، وجود دارد. تاریخچه ی این منطقه به هزاره ی سوم پیش از میلاد مسیح بر می گردد، در آن زمان بود که گارنی در کنار رودخانه ی آزات ساخته و به یک منطقه ی دفاعی طبیعی تبدیل شد. این روزها در میان مشهور ترین جاذبه های گردشگری ارمنستان، معبد کلیمی های گارنی قرار دارد که به سبک یونانی- رومی ساخته شده و دارای حمام هایی با موزائیک های زیبا می باشد. دیگر مکان های نزدیک به معبد گارنی عبارتند از : کلیسای سنت آسواستین ، کلیسای هایرپت ماشتوتس ، یک کلیسای تک راهرویی قرن چهارم در خرابه هایی که هنوز هم منظره ی بی نظیری دارد، خرابه های معبد تاخ مانوک اوشاکان، معبد سنت سرجیس و هم چنین معبد ملکه کاترینا . آیا از دیدن تمام این مکان های مذهبی و تاریخی ، خسته شده اید؟ اگر اینگونه است، به شما پیشنهاد می کنیم که در کنار رودخانه ی جرج استراحت کنید و به صدای آب و حرکت سنگ ها گوش دهید. سنگ های بازالتی این رودخانه بعد از سال ها در اثر نیروی آب صیقلی و زیبا شده اند.

ماتناداران، موزه ی نسخ خطی قدیمی

ماتناداران، موزه ی نسخ خطی قدیمی

این موزه که در ایروان، پایتخت ارمنستان قرار دارد، مطمئنا همان جایی است که از دیدنش لذت خواهید برد. الفبای ارمنستان یکی از قدیمی ترین الفباهای موجود در دنیاست و در سال 405 پس از میلاد توسط مسروپ ماشتوس ارمنستان ساخته شد، بسیاری از متون قدیمی و مهم به زبان ارمنی ترجمه شده اند. ماتناداران یا موسسه ی نسخ خطی مسروپ ماشتوس ، کمی بعد از ساخت حروف الفبای ارمنستان تاسیس شد و در آنجا نوشته ها و متون خطی قدیمی نگهداری می شوند. انجیل اجمیازین با قابی از جنس عاج فیل، مربوط به سال 898 پس از میلاد و تقویم قرن پانزدهم با 15 گرم وزن در اینجا نگهداری می شوند. زمانی که بازدیدتان تمام شد، به سراغ آثار هنری بروید و حتما به مجسمه خالق الفبای ارمنستان و شاگردش که در کنار او زانو زده ، سری بزنید.

رشته کوه های کوچک قفقاز

رشته کوه های کوچک قفقاز

این رشته کوه ها با قله های پر از برف در بخش های شمالی ارمنستان، مناظر بی نظیری را ایجاد کرده اند. بسیاری از بازدید کنندگان همینطور که از این کوه ها دیدن می کنند به چشم انداز های فوق العاده ، کوهستانی با هوای تازه و روستاهای جالب و کوچک ارمنستان می رسند. در آنجا می توانید عسل محلی و بعضی چیز های دیگر با قیمت مناسب بخرید .

صومعه ی تاتو

صومعه ی تاتو

صومعه ی تاتو در استان سیونیک قرار دارد. این صومعه و ساختمان های اطراف آن تنها یک کیلومتر از کناره ی رودخانه ی عمیق جرج فاصله دارد. از بالای این صومعه میتوانید از دیدن مناظر اطراف لذت ببرید. زمانی که صومعه تاتو در سال های 895-906 بعد از میلاد ساخته شد، به یک قلعه ی دفاعی تبدیل شد. این بنا برج های بلند استوانه ای ، پنجره های باریک نزدیک به هم و دیوارهای ضخیم سنگی در یک سمت و دیوارهای بلند از سمت دیگر دارد. 1000 راهبه در این مکان زندگی می کنند. با وجود اینکه این روز ها تعداد راهبه ها کم شده است، اما این صومعه هنوز به کار خود ادامه می دهد . کلیسای پاگز و پیتر ( پیتر و پل) ارزش دیدن دارد. برای رسیدن به این مکان دیدنی دو انتخاب دارید: یا اینکه در جاده ی طولانی ، باریک ، پر پیچ و خم و ترسناک رانندگی کنید یا اینکه از تله کابین هوایی و مهیج به طول 5.7 کیلومتر استفاده کنید. تصمیم با خودتان است!

رصدخانه کاراهونج

رصدخانه کاراهونج

که با نام زوراتس کارر یا زوراتس کار هم شناخته می شود ، نام رسمی خود را در اواخر جولای 2004 از دولت ارمنستان گرفت. این منطقه ی باستانی ، در استان جنوبی سیونیک ارمنستان، یکی از نخستین سازه هایی است که به دست انسان ساخته شده و حدود 3500 سال بزرگتر از استون هنج – سازه ی سنگی مشابه در انگلستان می باشد. در واقع، واژه ی ارمنی «کارا» به معنای سنگ و «هونج» به معنای هنج می باشد. این منطقه ترکیبی از سنگ قبر های عهد برنز با 223 سنگ ایستاده یا من هیر ( میل سنگ) می باشد که هر کدام 2 تا 3 متر طول و وزنی بالغ بر 10 تن دارند. بر روی بسیاری از این سنگ های ایستاده در جلوی چشمان شما سوراخ هایی وجود دارند که به نظر می رسد برای مشاهدات نجومی و تعیین ساعت های روز و ماه و سال، مورد استفاده قرار می گرفتند.

برنامه ریزی سفر به ارمنستان

چگونه ارتباط برقرار کنیم

ارمنی ها بسیار مهربان هستند ،آنها با چهره ای خندان و  آغوشی باز از گردشگران استقبال می کنند و نهایت تلاش خود را برای راحتی گردشگران در ارمنستان انجام می دهند.  هر گردشگر پس از اینکه سفرش در ارمنستان به پایان رسید، در مورد رفتار گرم و صمیمی ارمنی ها صحبت می کند. به همین دلیل، به راحتی میتوانید با آنها ارتباط برقرار کنید. خوب است بدانید، مردم ایروان می توانند به زبان روسی صحبت کنند، نسل جوان آنها دست و پا شکسته انگلیسی صحبت می کنند. شما به راحتی می توانید به آنها نزدیک شوید و سوالات خود را از آنها بپرسید. اما بیرون از ایروان، به این دلیل که ساکنین دیگر شهر های ارمنستان نمی توانند به زبان انگلیسی حرف بزنند،  کمی با مشکل برقراری ارتباط با افراد روبرو می شوید.

سوغاتی

تمام گردشگران دوست دارند از شهری که از آن دیدن کرده اند، چیزی به عنوان سوغاتی بخرند. بنابراین، پس از سفر از ارمنستان برای دوستان و آشنایان به عنوان سوغاتی و هدیه چه باید آورد. برای خرید سوغاتی باید بدانید نماد جایی که به آنجا سفر کرده اید چیست . کوه های آرارات و زردآلو نماد های زنده ی ارمنستان هستند. دیگر نماد های این کشور عبارتند از فرش، دودوک و جواهرات.

بهترین انتخاب برای خرید سوغاتی سر زدن به « نمایشگاه های هنری»  روبازی است که آخر هفته ها برگزار می شود و دارای غرفه های منحصر به فرد صنایع دستی و سوغاتی می باشد. در غرفه ها نقاشی ها، جواهرات ، صنایع چوب، ابزار آلات موسیقی ، سوغاتی های ملی، فرش ، لباس های محلی و سنگ های نیمه گرانبها و چیز های منحصر به فرد دیگری فروخته می شوند.

هم چنین ارمنستان به خاطر غذاهای لذیذ، شیرینی و میوه های خشک شناخته شده است. اگر میخواهید این ها را تهیه کنید به بازار مشهور «گام» در چهارراه میشتات و خیابان های خورنی سر بزنید.  

بهترین زمان سفر به ارمنستان

بهتر است سفر خود به ارمنستان را بین ماه های سپتامبر و اکتبر برنامه ریزی کنید. بیشتر افراد معتقدند که این زمان از سال، زیباترین فصل ارمنستان است. هوا در طول روز خوب است ، اما هوای شب بهتر است. از آن لذت ببرید!

مردم هرگز برای آمدن به ارمنستان صف نکشیده اند، به همین دلیل می توانید به راحتی وارد این کشور شوید. بین ماه های می و اکتبر ، هوا فوق العاده است؛ اما اگر به اسکی علاقه دارید، در این کشور چندین پیست اسکی استاندارد وجود دارد. ژانویه و فوریه ، ماه های بهتری برای اسکی هستند. خوب است بدانید هزینه ی اسکی در این کشور نسبت به کشور های اروپایی ارزان تر است.

آب و هوا

آب و هوای ارمنستان اقلیمی است. تابستان هوا خشک و آفتابی است و از مارس تا نیمه ی سپتامبر ادامه دارد.  دمای هوا بین 22 تا 36 درجه سانتی گراد متغیر است. باد های شمالی که از سمت کوه می وزد باعث خنک شدن هوای بعد از ظهر می شود. در این کشور، بهار ها کوتاه ، پاییز ها طولانی تر و زمستان ها برفی است. علاقه مندان به  ورزش های زمستانی می توانند از اسکی در تپه های تساغکادزور لذت ببرند. دره ی آرارات (کاسه ی غذای ارمنستان) حتی در زمستان هم گرم است. وضعیت بارش باران در  ارمنستان شبیه کشور های همسایه نیست.

بهتر است بدانید

  • زبان : ارمنی
  • واحد پول : درام
  • منطقه زمانی : UTC(+4:00
  • UTC(+4:00) : +347
  • بهترین زمان سفر : ماه های سپتامبر و اکتبر