تور تفلیس

تفلیس پایتخت گرجستان و یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان است و به دلیل تعداد چشمه های آب گرمش به آن تفلیس گفته میشود ( تفلیس در زبان گرجی به معنای گرم است). تفلیس برای گردشگران ی ... بیشتر بدانید
همیشه از تخفیف های ما مطلع باشید.

در خبرنامه آی‌آرتریپ عضو شوید و مهمان پیشنهادهای ویژه و تخفیف های لحظه آخری باشید.

تفلیس پایتخت گرجستان و یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان است و به دلیل تعداد چشمه های آب گرمش به آن تفلیس گفته میشود ( تفلیس در زبان گرجی به معنای گرم است).

تفلیس برای گردشگران یک مقصد تقریباً ناشناخته با چشم اندازهای خارق العاده و تاریخ متنوعی از قرون وسطی و شوروی که در معماری های آن نمود دارد محسوب میشود. این شهر شگفت انگیز ترکیب هماهنگی از عصر قدیم را با عصر مدرن به هم آمیخته و در عین اینکه خیابان های به سبک اروپایی دارد دارای کوچه های تنگ و پرپیچ و خم شرقی با میدان های کوچک و رستوران های دنج است.

مردم تفلیس بسیار خون گرم هستند و رفتار مردم تفلیس با شما به اندازه ای مهربانانه خواهد بود که هرگز شما را از سفر خود پشیمان نخواهند کرد.

خیابان روستاولی

خیابان روستاولی

روستاولی خیابان اصلی تفلیس است و یک مکان دیدنی برای کسانی که در تفلیس اقامت دارند خواهد بود، همچینین میدان مشهور انقلاب رز در این خیابان واقع شده و پر از مغازه ها، فروشگاهها، کافه ها، موزه ها و همه نوع فروشنده هاست. بسیاری از ساختمان های دولتی، فرهنگی و تجاری در این خیابان قرار دارد. دیگر اماکن مهم خیابان روستاولی عبارتند از : ساختمان مجلس گرجستان، کلیسای کشوتی، اپرای تفلیس و تئاتر باله، موزه روستاولی و آکادمی علوم گرجستان.

حمام آب گرم در آبانوتوبانی

حمام آب گرم در آبانوتوبانی

قدمت این حمام ها در تفلیس به زمان جاد ابریشم بر میگردد در آن روزها 63 حمام در کنار هم در این مکان ساخته شده بود. همچنین در زمان حکومت روسها وقتی اشخاص مهمی مانند پوشکین و دوما در آن حمام کردند. امروزه تنها 5 حمام از آن حمام ها باقی مانده است. این حمام ها که قدمت 1500 ساله دارند مکان عالی برای گرفتن ماساژ و کسب آرامش پس از یک سفر خسته کننده می باشد، شما می توانید مانند محلی ها از حمام عمومی استفاده کنید یا با پرداخت مبلغ جزیی حمام اختصاصی خودتا را داشته باشید. مکان این حمام ها در سمت جنوبی رود متکی (Metekhi) واقع شده و پیدا کردن آن آسان است.

قلعه ناریکالا

قلعه ناریکالا

قسمتهای باقی مانده قلعه ناریکالا که مشرف بر شهر تفلیس است در کوهستان مقدس متاتسمیندا () قرار دارد. این اثر تاریخی شناخته شده ترین آثار باستانی در دوران تاریخ تفلیس است. مردم محلی از آن به عنوان قلب و روح شهر یاد می کنند. این قلعه در قرن چهارم به عنوان قلعه نگهبانی در برار حملات دشمنان ساخته شد، بعدها توسط مغولها به نارین قلعه یا قلعه کوچک تغییر نام داده شد. کفش های کوه پیمایی خود را بپوشید و از کوه بالا بروید هنگامی که به نوک قله برسیدمتوجه خواهید شد این کوهپیمایی واقعاً ارزش دیدن صحنه های بی نظیر را داشته است. قبل از پایی آمدن از کوه مطمئن شوید حسابی اطراف قلعه و کلیسای ارتودکس که داخل آن واقع شده را دیده اید.

تفلیس قدیم

تفلیس قدیم

شهر تفلیس قدیم بخش تاریخی از پایتخت گرجستان است. جالب است بدانید شهر تفلیس 29 بار در طول تاریخ تخریب شده است. ساختار شهر قدیمی با کوچه های باریک و خانه های بزرگ نامتقارن و در اطراف حیاط و یک مکان ایده آل برای چشیدن طعم واقعی تاریخ گرجستان است.

مجسمه مادر گرجستان

مجسمه مادر گرجستان

این مجسمه در خارج از پایتخت گرجستان واقع شده است و از مایل ها دورتر دیده میشود. در حالی که به این مجسمه مادر گرجستان می گویند که این مجسمه به کارتیلیس ددا) هم نسبت داده می‌شود و روی کوهستان سولولاکی واقع شده است.

کلیسای سامبا

کلیسای سامبا

این ساختمان باشکوه با معماری حیرت انگیز بر بالای تپه سنت الیاس در قلب شهر قرار دارد. این کلیسا در حدود 15000 نفر گنجایش دارد ارتفاع آن 78 متر است و به همین دلیل از هر نقطه از شهر قابل رویت است این کلیسا بزرگترین کلیسا در گرجستان نیز هست.

خانه اپرا تفلیس

خانه اپرا تفلیس

این خانه مرکز باله و اپرا در گرجستان است و معماری آن کاملاً شرقی است و با وجود اینکه در کشوری کوچک قرار گرفته یکی از معتبرترین خانه های اپرا در جهان به شمار میرود. معماری این بنا به خوبی نشان می دهد گرجستان پلی بین آسیای میانه و اروپای غربی و شرقی است.

برنامه ریزی سفر به تفلیس

چرا به تفلیس برویم ؟

نه کاملاً شرقی نه کاملاً غربی، گرجستان در واقع ترکیبی از فرهنگ و معماری شرق و غرب است و بسیاری از عجایب اتحادیه جماهیر شوروی را نیز در خود دارد. پایتخت مرموز در ررنج های رنسانس، امروزه نشانه هایی از بلندپروازی را از خود بروز میدهد، مانند پل صلح و تراموای هوایی که چهره ی شهر را تغییر داده اند، و در عین حال، فروشگاه ها، هتل ها، کافه ها و بارها که زندگی جدیدی را به این شهر قدیمی تزریق کرده اند.

در کجا اقامت کنیم ؟

در تفلیس تنوع زیادی از هتل ها از هتل آپارتمان های دنج و کوچک تا هتل های پنج ستاره مجلل وجود دارد که کرایه آن از 30 دلار تا 300 دلار برای هر شب تفاوت دارد. همچنین در مناطق مورد علاقه گردشگران مانند شهر قریمی و رستاولی هم مکان های مناسبی مانند خوابگاه ها برای گردشگرانی که نمیخواهد از هتل ها استفاده کنند وجود دارد.

چه بخوریم؟

گرجی ها به دلیل مهمان نوازیشان و غذاهای خوشمزه شان مشهور هستند و میتوانید در هنگام قدم زدن رودخانه متکواری با غذاهای مشهور گرجستان مانند خاچاپوری (khachapuri)، شیشلیک، بادمجان با خمیر گردو (badrijani nigvzit) از خودتان پذیرایی کنید.

چه بپوشیم؟

اگر در هنگام تابستان به گرجستان سفر می‌کنید بهتر از لباسهای سبک و خنک مانند لباس کتانی استفاده کنید. اگر برنامه سفر به کوه را دارید یا در هنگام زمستان به گرجستان می‌روید همراه آوردن لباس گرمتر ضروری است.

بهتر است بدانید

  • زبان : گرجی
  • واحد پول : لاری
  • منطقه زمانی : UTC(+4:00
  • کد تلفن : +995
  • بهترین زمان سفر : همه ی فصول