تور ایروان

ایروان شهری دیدنی و الماسی درخشان از جاذبه های گردشگری دنیاست. از لحظه ورود، این شهر مانند مادری که کودک خود را در آغوش کشیده، از شما استقبال می کند؛ هیچ گردشگری احساس دوری از خانه را در این شهر تج ... بیشتر بدانید
همیشه از تخفیف های ما مطلع باشید.

در خبرنامه آی‌آرتریپ عضو شوید و مهمان پیشنهادهای ویژه و تخفیف های لحظه آخری باشید.

ایروان شهری دیدنی و الماسی درخشان از جاذبه های گردشگری دنیاست. از لحظه ورود، این شهر مانند مادری که کودک خود را در آغوش کشیده، از شما استقبال می کند؛ هیچ گردشگری احساس دوری از خانه را در این شهر تجربه نمی کند. ایروان جاذبه های گردشگری و فعالیت های متعددی از قبیل مناظر دیدنی و فوق العاده، کلیساهای زیبای مدرن و باستانی، دژهای قدیمی و بناهای یادبود را برای سرگرم کردن مسافران در طول روز در خود جای داده است. 

مجموعه  کاسکاد

مجموعه کاسکاد

در اصل توسط الکساندر تامانیان بنا شد و توسط یک معمار ارشد ایروانی با نام جیم توروسیان، پروژه کاسکاد به یکی از موفق ترین پروژه ها در این شهر تبدیل شد. بیش از آنکه به عنوان پل ارتباطی بین مرکز ایروان و پارک حقتاناک عمل کند، کاسکاد و محیط اطراف آن مکانی عالی برای وقت گذرانی و سرگرمی برای بیشتر افرادی است که در ارمنستان زندگی یا از آن بازدید می کنند. این مجموعه مامن مرکز هنری کافیسیجان است که به طور مرتب نمایشگاه های تاثیر گذار و منحصر به فردی را برگزار می کند.

دژ اربونی – آرین برد

دژ اربونی – آرین برد

این بنا در سال 782 پیش از میلاد توسط آرگیشتی اول ساخته شد. دژ اربونی دارای سابقه ی بی نظیر تاریخی است که نشان می دهد که 3000 سال پیش مردمانی در این سرزمین می زیسته اند. اربونی به عنوان یک قلعه ی نظامی بنا شد و هدف اصلی آن محافظت از مرز های شمالی قلمرو بود. نه تنها اربونی در احاطه ی شدید 10-12 متر دیوار های دفاعی بلند قرار داشت، بلکه پشت این دیوارها، دیوارهای مرکزی و داخلی وجود داشتند که ساختمان ها را از هم جدا می کردند. قلمروی این سنگر به سه بخش مذهبی، کاخی و اقتصادی تقسیم می شود. بخش مذهبی بر روی بخش جنوب شرق میدان قرار گرفته است و همان جایی است که معبد خدای خلدی در آن واقع شده است.

کلیسای کاتولیک (مریم مقدس)

کلیسای کاتولیک (مریم مقدس)

با تاریخچه ای که به قرن 13 بر می گردد، کلیسای کاتولیک با نام دیگر مریم مقدس، یک کلیسای ارمنی مربوط به قرون وسطی می باشد. در حال حاضر، یک مجموعه ی مذهبی جدید بنا شده است که ساخت این مجموعه تمرکز ویژه ای بر بخش شمالی کلیسای کاتولیک دارد. این مجموعه متشکل از دو ساختمان است: سنت آنا ( نام گذاری شده پس از سرمایه گذاری مالی یک زوج جوان) و ساختمانی که به عنوان اقامتگاه کارکین دوم، جاثلیق تمام ارمنی در نظر گرفته شده است.

مجسمه مادر ارمنستان

مجسمه مادر ارمنستان

تندیس مادر ارمنستان که جایگزین مجسمه ی استالین گردید، ساخته شده از مس چکش خورده، از سال 1967 به پارک ویکتوری معنایی تاریخی بخشیده است. این مجسمه که شمشیری در دست و سپری بر روی زمین در جلوی پای خود دارد، نشان از پیکر زنی دارد که به نظر می رسد از ارمنستان در برابر هرگونه تهدید یا خطر بیگانه محافظت می کند. این بنای یادبود در پارک ویکتوری قرار گرفته است، پارکی که برای برپایی پیروزی جنگ جهانی دوم جشن بر پا کرد و نام خود را از این بابت گرفته است.

خانه اپرا

خانه اپرا

طراحی شده توسط معمار شناخته شده و معروف آمریکایی با نام الکساندر تامانیان، اپرا در خیابان تامانیان قرار گرفته که در تاریخ 20 ژانویه ی 1933 بازگشایی شد. حدود 20 سال از ساخت این بنا و ساخت آن به شکل امروزی می گذرد. سالن ها شبیه به آمفی تئاتر طراحی شده اند به گونه ای که صحنه در دیدرس همگان باشد. بیش از 200 باله و اپرا در این مکان برگزار شده است.

میدان جمهوری

میدان جمهوری

در احاطه 7 ساختمان اصلی قرار گرفته و توسط خیابان های مختلفی قطع شده است. میدان جمهوری یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگری و دوست داشتنی ترین مکان ها در ایروان است. طرح این میدان توسط معمار الکساندر تامانیان در سال 1924-1929 طراحی شد و بعدتر تا سال 1952 توسعه یافت. این میدان بیش از 14000 متر مربع را پوشش می دهد و میزبان کنسرت ها و نمایش ها در بالاترین سطح ممکن می باشد.

کلیسای سرکیس مقدس

کلیسای سرکیس مقدس

کلیسای سرکیس مقدس از همان اوایل عهد مسیحیت به عنوان مجموعه ای متشکل از کلیساهای سنت سارکیس، سنت گاورک و سنت هاکوب کار خود را شروع کرد. در سال 1679، زلزله ی هولناک ایروان خسارات زیادی به این ساختمان زد و از اینرو دوبار متحمل بازسازی شد. این کلیسا بر اساس طرحی از رافائل اسرائیلی تعمیر و بازسازی شد. به دلیل همین بازسازی، کلیسای سرکیس مقدس امروزه به یکی از پر بازدید ترین و دوست داشتنی ترین کلیسا ها تبدیل شده است.

کلیسای باب تیست سنت جان

کلیسای باب تیست سنت جان

کلیسای باب تیست سنت جان در سال 1710 در مکان کلیسای قرون وسطی ساخته شد و طی زمین لرزه ی مخرب 1679 به طور کامل ویران شد؛ سپس ملیک آقامال سرمایه گذاری مجدد انجام داد. این کلیسا ابتدا در سال 1980 بازسازی و بعدتر در سال 2000، به یک مرکز فرهنگی، علمی و آموزشی با تدریس زبان های باستانی و آمریکایی، زبان های خارجی از جمله انگلیسی، فرانسوی و آلمانی تبدیل شد، تاریخچه ی کلیسای پاپ ارمنستان در این مکان بنا شده است.

کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر

کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر

کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر در بخش کنتور، در خیابان تیگران متز و در نزدیکی ایستگاه متروی زوراور آندرانیک واقع شده است. آغاز به ساخت این کلیسا در سال 1997 پس از آنکه کاتولیک کارکین اول تمام ارمنی ها موفق به انجام خدمات زیر زمینی شد، آغاز و در سال 2001 پایان یافت. این کلیسا در تاریخ 23 سپتامبر 2001 به طور رسمی بازگشایی شد. چند روز بعد از وقف، پاپ جان پل دوم از کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر بازدید کرد.

مسجد آبی

مسجد آبی

مسجد آبی ایروان تنها مسجد باقی مانده در ایروان است که در قرن 18 ام برای گروندگان ایرانی به اسلام که خدا را می پرستند، بنا شد. مسجد آبی حدود 75000 متر مربع زمین و حیاط درونی به همراه سالن ها و مکتب علوم دینی (مدرسه) را پوشش می دهد.

برنامه ریزی سفر به ایروان

آب و هوا

سرمای زمستان و گرمای تابستان در ارمنستان بیشتر است و بهار و پاییز دمای معتدل تری دارند. دمای معمول در زمستان های ایروان (دسامبر - فوریه) به حدود زیر 20 درجه سانتی گراد و در طول تابستان (ژانویه - آگوست) به بالای 30 درجه سانتی گراد در یک روز خشک می رسد. دیگر مناطق دماهای متغیری دارند.

در ایروان به گشت و گذار بپردازید

ماشروتکا: بهترین روش برای گشت و گذار در ایروان است. بیشتر ایروانی ها با ماشروتکا به گشت و گذار می روند و تجربه ی آن به عنوان یک گردشگر، فوق العاده است. در ماشروتکا زمان نزدیک شدن به مقصد واژه ی «کانگار» به معنای ایست را بگویید. برای اطلاعات مسیر از کارمندان خوشروی پذیرش سوال کنید.

تاکسی: معمولاً هر کیلومتر 100 درام هزینه دارد و راهی سریع برای گردش در شهر است. توجه داشته باشید که گرفتن تاکسی دربست ممکن است بیش از تاکسی تلفنی هزینه بر باشد. زمانی که در خیابان تاکسی می گیرید، حتماً پیش از سوار شدن، هزینه را با راننده طی کنید. بر اساس قانون، تمام تاکسی ها باید آرم شرکتی که به آن متعلق هستند و تاکسی متر برای محاسبه هزینه داشته باشند. شما می توانید یک تاکسی برای مقاصد بیرون از شهر با قیمت مناسب کرایه کنید.

مترو: یک مسیر کوتاه مترو از منطقه سوم تا بارکاموتیون وجود دارد. با استفاده از مترو و دیدن از برخی از ایستگاه های آن که با لوسترهای کریستالی و زمین های مرمری آراسته شده اند، می توان سفری کوتاه به زمان اتحادیه جماهیر شوروی داشت. می توانید بلیت مترو را در هنگام ورود به ایستگاه تهیه کنید.

بهتر است بدانید

  • زبان : ارمنی
  • واحد پول : درام
  • منطقه زمانی : UTC(+4:00
  • کد تلفن : +347
  • بهترین زمان سفر : بهار و پاییز